-20% na zamówienia min. 20 dni z kodem "MAJOWECZKA"  | -15% na wszystkie zamówienia z kodem "MAJBEZLIMITU"

Wybierz dietę i dowiedz się więcej

Dowozimy do ponad 3000 miejscowości. Sprawdź czy jesteśmy u Ciebie!

*Nie znalazłeś swojej miejscowości? Sprawdź raz jeszcze w panelu zamówień, znajduje się tam aktualna lista obsługiwanych przez nas miast.

Dieta Dash

Dietę Dash można nazwać „gwiazdą” wśród diet, ponieważ od 7 lat zajmuje pierwsze miejsce jako najzdrowsza dieta. Jej celem jest obniżenie ciśnienia tętniczego i wzmocnienie układu krwionośnego. “DASH” to skrót od angielskiego “Dietary Approaches to Stop Hypertension”. Cena zestawu rozpoczyna się już od 38,00 złotych.

1200 kcal
1500 kcal
1800 kcal
2000 kcal
2200 kcal
2500 kcal

Dla kogo jest Dieta Dash?

Dieta Dash jest uznawana za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Stosuje się ją przede wszystkim w celu leczenia oraz zapobiegania chorobom układu krążenia, jednak ma ona dobroczynny wpływ na cały organizm. Co ciekawe, nie ma określonego czasu, jaki powinna trwać, ponieważ jej założeniem jest to, iż jest ona zdrowym stylem odżywiania. Jej ogromnym plusem jest fakt, iż poza posiadaniem dobroczynnego wpływu na organizm, jest również bardzo smaczna.

Pierwsze efekty poprawy samopoczucia i organizmu można zauważyć już po dwóch tygodniach od rozpoczęcia stosowania diety, natomiast przy dłuższym przestrzeganiu jej zasad, można zaobserwować obniżenie ciśnienia krwi nawet od 6% do 8%. Skutkiem ubocznym jest spadek masy ciała, mimo, iż nie jest to dieta typowo odchudzająca, skierowana na utratę kilogramów.

Dla kogo Dieta Dash jest dedykowana? Przede wszystkim dla osób z nadciśnieniem tętniczym lub ciśnieniem wyższym niż optymalne, posiadających zwiększone stężenie cholesterolu we krwi, a więc osoby z zaburzeniami lipidowymi. Ponadto warto, by tą dietą zainteresował się ten,  u kogo istnieje ryzyko cukrzycy, otyłości czy osoby z nadwagą.

"Dieta Dash jest szczególnie zalecana osobom mającym co najmniej pięćdziesiąt lat, ponieważ może przyczynić się do wydłużenia życia, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów oraz śmierci z powodu choroby sercowo-naczyniowej"

Dieta Dash – produkty występujące w diecie

Dieta Dash zakłada przede wszystkim zdrowy sposób odżywiania. Nie jest to dobry wybór dla wegetarian i wegan, ponieważ zalecane jest spożywanie nabiału oraz chudego mięsa – w szczególności drobiu. Ponadto istotne jest również spożywanie ryb oraz owoców morza. Dieta Dash zaleca, by w codziennym  jadłospisie mięso znajdowało się w co najmniej jednej, a najlepiej w 2–3 porcjach dziennie, podobnie jak chudy nabiał, do którego należą jogurty, kefiry, maślanki naturalne, sery twarogowe oraz serki wiejskie i homogenizowane.

Podczas stosowania diety Dash należy zastąpić białe pieczywo razowym chlebem, a białe makarony i ryż – brązowymi. Powinno się również zwiększyć ilość spożywanych owoców oraz warzyw. Warto dodać je jako przekąskę do codziennych dań lub wykorzystać je jako pełnowartościowy, lekki posiłek np. jako drugie śniadanie lub podwieczorek. Zaleca się również przyjmowanie ich w formie świeżo wyciskanych soków. Stosując dietę Dash należy przyjmować 4–5 porcji warzyw i owoców dziennie. Istotne jest również codzienne spożywanie nasion strączkowych – pestek dyni, sezamu, fasoli, soi czy soczewicy. Nie wolno pomijać orzechów np. laskowych czy włoskich, które są świetnym źródłem wielu witamin i przyczyniają się do znacznego poprawienia pamięci. Zarówno orzechy, jak i nasiona powinny być spożywane w 4 lub 5 porcjach tygodniowo.

Należy natomiast kategorycznie unikać tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, które powinniśmy zastąpić tłuszczami roślinnymi – np. oliwą z oliwek, olejem rzepakowym czy lnianym. Warto, by w jadłospisie były obecne 2–3 porcje takich tłuszczy w ciągu dnia. Niezwykle istotne jest również regularne nawadnianie organizmu i nie tylko podczas stosowania diety Dash.

Co należy wykluczyć w diecie Dash?

Dieta Dash zaleca rezygnację z wyżej wymienionych produktów, takich jak czerwone mięso, tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego, białe pieczywo, jednak to nie wszystko. Należy również wykluczyć słodkie napoje, alkohol, słodycze i kofeinę, dlatego miłośnicy codziennego porannego picia kawy oraz osoby, które nie wyobrażają sobie obiadu bez smakowitego deseru w postaci czekolady, batoników lub ciastek, mogą być zmotywowani do porzucenia swojego nałogu. Żywność wysoko przetworzona, a więc m.in. wszelkie fast foody również należą do produktów zakazanych, podobnie jak potrawy wędzone i marynowane o wysokiej zawartości soli. Obligatoryjnie należy również zrezygnować z palenia papierosów, aby móc czerpać z wszelkich korzyści płynących z tej niezwykle zdrowej diety.

Nie znasz swojego zapotrzebowania kalorycznego?

Oblicz kalorie
ul. Pozioma
15-558 Białystok

Poniedziałek - Piątek
07:00 - 17:00

Sobota
08:00 - 12:00

Obserwuj nas:

Gdzie dowozimy?

Dowozimy do ponad 3000 miejscowości. Sprawdź czy jesteśmy u Ciebie!

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
*Nie znalazłeś swojej miejscowości? Sprawdź raz jeszcze w panelu zamówień, znajduje się tam aktualna lista obsługiwanych przez nas miast.
Copyright © 2022 PogotowieDietetyczne. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: 
BetterVision
Polityka prywatnościRegulamin
crossmenuchevron-down