Dołącz do Klubu Pogotowia Dietetycznego i zgarniaj najświeższe rabaty 😊✨ https://www.facebook.com/groups/klubpdfit

Diety z Wyborem Menu

Gotowe diety

Dowozimy do ponad 3000 miejscowości. Sprawdź czy jesteśmy u Ciebie!

*Nie znalazłeś swojej miejscowości? Sprawdź raz jeszcze w panelu zamówień, znajduje się tam aktualna lista obsługiwanych przez nas miast.

Dieta Lactose Free

Dieta LACTOSE FREE jest dedykowana osobom ze zdiagnozowaną nietolerancją laktozy, a także tym, które z różnych powodów zdecydują się na rezygnację z jej spożycia. Całodzienny zestaw składa się z pięciu posiłków – śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku oraz kolacji.

Jeżeli nie wiesz, czy dana dieta pudełkowa jest dla Ciebie, warto zdecydować się na zakup zamówienia testowego, który zawiera całodzienny zestaw cateringu.

1200 kcal
1500 kcal
1800 kcal
2000 kcal
2500 kcal

Nietolerancja laktozy – co jeść?

Nietolerancja na laktozę u wielu ssaków wzrasta wraz z wiekiem. W okresie niemowlęcym mleko jest głównym źródłem pożywienia dziecka. W momencie, gdy dieta ulega rozszerzeniu, mleko zostaje zastępowane innymi produktami – wtedy ilość laktazy (hormonu wytwarzanego w nabłonku jelita grubego, niezbędnego do trawienia laktozy) zmniejsza się o około 90%, ponieważ przestaje już być potrzebna.

Laktoza występuje w wielu produktach, których na co dzień używamy w swojej diecie. Są to m.in.: masło, margaryna, ser twarogowy, żółty oraz ser feta, lody, śmietana, mleko, jogurty oraz desery mleczne.

Ponadto cukier mleczny występuje w czekoladzie i różnego rodzaju słodyczach, naleśnikach, pieczywie, wyrobach cukierniczych, płatkach i kaszach zbożowych, sosach sałatkowych i majonezach, konserwach mięsnych oraz gotowych daniach takich jak zupy w proszku czy ziemniaczane puree w proszku.

Rodzaje nietolerancji laktozy

Nietolerancja laktozy ma trzy typy – może być wrodzona (alaktazja), pierwotna (hipolaktazja) lub wtórna (nabyta). Pierwsza z nich jest spowodowana czynnikami genetycznymi i osoby, które mają tę nietolerancję, nie mogą spożywać laktozy nawet w małych ilościach, ponieważ organizm nie jest przystosowany do jej trawienia, co może być niebezpieczne dla zdrowia.

Hipolaktazja jest najczęstsza i występuje najczęściej u dorosłych. Charakteryzuje się niedoborem laktazy. Typ wtórny jest związanych z chorobami, które powodują uszkodzenia nabłonka i kosmków jelitowych produkujących laktazę. Mogą się do tego przyczynić alergie pokarmowe lub przyjmowane leki np. antybiotyki. Jest to nietolerancja przejściowa, która mija wraz z regeneracją uszkodzonego organizmu.

Nietolerancję nabytą mogą powodować takie choroby, jak: choroba Leśniowskiego-Crohna, martwicze zapalenie jelita, infekcje żołądkowo-jelitowe, choroba Whipple’a, zespół krótkiego jelita lub  zakażenia pasożytnicze przewodu pokarmowego (np. lamblioza czy tasiemczyca). Objawy braku możliwości strawienia i wchłonięcia laktozy to m.in.: nudności i wymioty, nadmierna ilość gazów, biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, przelewanie w jamie brzusznej, a u niemowląt – kolki. Objawy są tym silniejsze, im została przyjęta większa dawka laktozy.

Nie znasz swojego zapotrzebowania kalorycznego?

ikona
Oblicz kalorie
logo cateringu dietetycznego
ikona lokalizacji
ul. Pozioma
15-558 Białystok
ikona zegara

Poniedziałek - Piątek
07:00 - 17:00

Sobota
08:00 - 12:00

Obserwuj nas:
Copyright © 2022 PogotowieDietetyczne. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: 
BetterVision
Polityka prywatnościRegulamin
crossmenuchevron-down